Німеччина переозброюється надто повільно, щоб протистояти РФ - Кільський інститут світової економіки
Такого висновку дійшли експерти Кільського інституту світової економіки, які оприлюднили свій звіт, передає Укрінформ.
У результаті різкого скорочення чисельності збройних сил кількома урядами поспіль, надто повільного переозброєння у даний момент, зокрема, через громіздку національну систему закупівель, Німеччині знадобилося б ціле століття, щоб довести свій військовий потенціал до рівня 20-річної давності. Росія ж навпаки радикально нарощує свій потенціал у виробництві озброєнь, включаючи передові системи, і зараз здатна виготовити за шість місяців стільки ж зброї, скільки на даний момент мають усі збройні сили ФРН, вважають автори звіту. Вони порахували, що за нинішніх темпів закупівель Німеччина відновить свій потенціал 2004 року у сфері бойових літаків приблизно через 15 років, танків приблизно через 40 років, а гаубиць лише через 100 років.
Після нападу на Україну Росія суттєво збільшила свої потужності з виробництва ключових систем озброєнь: систем ППО дальньої дії у 2 рази, і в три рази — танків. Завдяки підтримці Північної Кореї Росія наразі може витрачати близько 10 тисяч боєприпасів (снарядів і ракет) на день, не побоюючись виснаження своїх запасів. За такої ж швидкості стрільби Німеччина витратила б весь річний обсяг виробництва боєприпасів протягом 70 днів.
Автори також відзначають, що Росія значно просунулася в сучасних бойових системах. Її потужність у виробництві безпілотних літальних апаратів зросла більш ніж у 6 разів, а її досвід і арсенал надзвукових і гіперзвукових ракет — дуже руйнівних і важко перехоплюваних — становлять серйозний ризик для НАТО.
«Уряд Німеччини наразі ледве встигає заміщувати зброю, яку передає в Україну, а запаси систем протиповітряної оборони та гаубиць Бундесверу навіть різко скоротилися», - пишуть експерти.
Лише у 2023 році, коли пройшов цілий рік після того, як Росія напала на Україну, Німеччина почала суттєво збільшувати регулярні видатки на оборону, нарешті перевищивши ціль НАТО у 2 відсотки ВВП. Відтоді коаліція уклала військові контракти на суму близько 90 мільярдів євро.
«У той же час ми в Німеччині повільно просуваємося до переозброєння, необхідного для стримування. Європа зараз потребує постійного, значного та негайного збільшення регулярних витрат на оборону Німеччини щонайменше до 2 відсотків ВВП на додаток до спеціального фонду (100 млрд євро – ред). Будь-який підхід business as usual був би недбалим і безвідповідальним перед обличчям російської агресії», - підкреслив Гунтрам Вольфф, співробітник Кільського інституту та провідний автор звіту «Придатність до війни за десятиліття: повільне переозброєння Європи та Німеччини проти Росії».
«Мир настане тоді, коли режим у Москві зрозуміє, що він не може виграти загарбницькі війни в Європі військовим шляхом. Для цього Німеччині та Європі потрібен надійний військовий потенціал. Німеччина повинна мати достатній річний оборонний бюджет щонайменше до 100 мільярдів євро на рік», - заявив Моріц Шуларік, президент Кільського інституту.
Експерти роблять при цьому висновок, що припинення вогню в Україні дозволило б Росії поповнити свої військові запаси безпрецедентними темпами.