На Землі за чотири десятиліття стало втричі більше посушливих територій
Про це повідомляє ВВС посилаючись на дослідження, проведене журналом Lancet Countdown on Health and Climate Change, передає Укрінформ.
Згідно з аналізом, майже третина світу - 30% - пережила екстремальну посуху протягом трьох місяців або довше у 2023 році. У 1980-х роках цей показник становив у середньому 5%.
Поріг екстремальної посухи досягається після шести місяців дуже низької кількості опадів або дуже високого рівня випаровування - або і того, і іншого одночасно. Це становить безпосередній ризик для водопостачання і санітарії, продовольчої безпеки і здоров'я населення, а також може вплинути на енергопостачання, транспортні мережі та економіку, стверджується у дослідженні.
Серед причин посух є різні фактори, які впливають на доступність води - від природних погодних явищ до способу використання землі людиною. Але зміна клімату змінює глобальну структуру опадів, роблячи деякі регіони більш схильними до посухи. Посилення посухи було особливо сильним у Південній Америці, на Близькому Сході та Африканському Розі. В південноамериканській Амазонії посуха загрожує змінити погодні умови. Вона вбиває дерева, які відіграють важливу роль у формуванні дощових хмар, що порушує збалансовані цикли опадів, що в свою чергу призводить до подальшої посухи.
Минулого року, порівняно з 1990-ми роками, посуха призвела до того, що на 151 мільйон людей більше постраждали від проблем з продовольством, що призвело до недоїдання. Смертність від спеки серед людей старше 65 років зросла на 167% порівняно з 1990-ми роками.
Під час посухи річки та озера пересихають, а ґрунт випалюється, тобто твердне і втрачає рослинний покрив. Якщо йде сильний дощ, вода не може вбратися в землю, а натомість стікає, спричиняючи раптові повені. Рослини до певної міри можуть адаптуватися до екстремальної посухи, але повені порушують їхню фізіологію. Це погано впливає на продовольчу безпеку та сільськогосподарський сектор.
Проте одночасно з висиханням великих ділянок суші збільшилася і кількість екстремальних опадів: за останні 10 років на 61% території світу спостерігалося збільшення кількості екстремальних опадів порівняно з базовим середнім показником 1961-1990 років.
В доповіді наголошується, що якщо не скоротити викиди парникових газів і не зупинити подальше зростання глобальної температури, можна очікувати ще більшої посухи та інтенсивніших дощів.
Як повідомляв Укрінформ, Організація Об’єднаних Націй оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію людства.