Австрія зняла вето на приєднання Румунії та Болгарії до Шенгену
Про це повідомляє інформагентство APA, передає Укрінформ.
"Міністри внутрішніх справ Австрії, Угорщини, Румунії та Болгарії погодили в п'ятницю в Будапешті новий пакет заходів щодо захисту кордонів, який відкриє шлях до вступу цих двох балканських країн до Шенгенської зони в січні", - йдеться у повідомленні.
Міністр внутрішніх справ Румунії Кетелін Предою заявив на спільній пресконференції, що Австрія більше не застосовує право вето, та висловив упевненість, що Румунія успішно приєднається до Шенгену до кінця року. "Сьогодні в Будапешті ми перейшли дуже важливий міст", - сказав він.
Водночас міністр внутрішніх справ Австрії Герхард Карнер вказав, що це "важливий крок до голосування" на Раді міністрів внутрішніх справ ЄС у грудні.
Очільник МВС Угорщини, яка зараз головує в ЄС, Шандор Пінтер заявив, що повний вступ Болгарії та Румунії до Шенгенської зони можливий у січні. Своєю чергою комісар ЄС з питань внутрішніх справ Ілва Йоханссон висловила сподівання, що це відбудеться, адже обидві країни вже виконали необхідні критерії.
Узгоджений пакет заходів щодо захисту кордонів передбачає, зокрема, що країни-учасниці сьогоднішньої зустрічі надішлють спільний контингент у складі ста прикордонників на болгарсько-турецький кордон. Усі деталі і внесок країн мають бути визначені до грудня. Внутрішній прикордонний контроль між Болгарією і Румунією зберігатиметься певний час.
Угорське головування в ЄС хоче досягти формальної угоди про прийняття Румунії та Болгарії до Шенгенської зони на зустрічі міністрів внутрішніх справ ЄС 12 грудня. Румунія та Болгарія вже є членами Шенгенського повітряного простору з березня, що означає скасування повітряного та морського прикордонного контролю. Однак повне приєднання до Шенгену буде досягнуто лише після відкриття сухопутних кордонів.
Як повідомляв Укрінформ, з часу вступу до ЄС Болгарія й Румунія подали заявку на входження до Шенгенського правового поля ЄС, що передбачає усунення прикордонного контролю на внутрішніх кордонах, співробітництво між органами поліції та спільне використанні Шенгенської інформаційної системи.
В частині Шенгенських норм, що стосуються контролю на внутрішніх кордонах та відповідних адміністративних заходів, Рада ЄС прийняла одноголосне рішення щодо заявки обох країн про скасування такого контролю, оскільки обидві країни змогли підтвердити виконання всіх необхідних для цього правових умов.
Австрія блокувала приєднання Румунії та Болгарії до Шенгену через занепокоєння щодо нелегальної міграції та недостатнього контролю зовнішніх кордонів. Відень заявляв, що розширення Шенгену може посилити міграційний тиск на країну, який і так є значним через "балканський маршрут".