Астероїд завбільшки з Пентагон, 6G-зв'язок і роботи-паркуристи - тижневий технодайджест
Космос
Hubble показав спіральну галактику у сузір'ї Піч
Телескоп Hubble зробив завдяки своїй ширококутовій універсальній камері WFC3 світлину спіральної галактики NGC 1385, що знаходиться у сузір'ї Піч.
Сама ж галактика знаходиться за близько 68 мільйонів світлових років від Землі.
* * *
Астронавт ESA зробив світлину полярного сяйва з МКС
Французький астронавт Європейського космічного агентства (ESA) Тома Песке сфотографував з Міжнародної космічної станції (МКС) полярне сяйво.
Taken by @Thom_astro, an auroral display as seen from the @Space_Station. See more #MissionAlpha #aurora pics 👉 https://t.co/1sWITD5bFA pic.twitter.com/bm3DKLg1B8
— ESA (@esa) August 15, 2021
«Світлина зроблена Тома Песке. Вигляд полярного сяйва з МКС», - йдеться у дописі ESA у Твіттері. Раніше Песке зробив фотографію Місяця.
* * *
До Землі наближається ще один великий астероїд - NASA
Національне управління США з аеронавтики та дослідження космосу (NASA) поінформувало, що 21 серпня повз Землю пролетить великий астероїд 2016 AJ193.
За даними NASA, діаметр космічного каменя становить близько 1,37 км, що робить його більшим за 99% астроїдів.
* * *
Компанія Безоса подала до суду на NASA за контракт з Маском
Компанія мільярдера Джеффа Безоса Blue Origin подала до федерального суду США позов на NASA з приводу контракту, який космічне агентство уклало зі SpaceX щодо виготовлення космічного модуля для висадки на Місяць.
«Цей позов оскаржує незаконну та неналежну оцінку пропозицій з боку NASA», - написали адвокати Blue Origin у судовій заяві.
* * *
Ракета Vega вивела на орбіту супутник для детального спостереження за Землею
Ракета-носій Vega від Європейського космічного агентства (ESA) у ніч з 16 на 17 серпня вивела на орбіту супутник дистанційного зондування Землі Pléiades Neo 4.
Separation confirmed for our four other passengers! #VV19 pic.twitter.com/MYDqXk3Jfy
— Arianespace (@Arianespace) August 17, 2021
Запуск ракети-носія здійснили з космодрому Куру, розташованого у Французькій Гвіані. До її складу увійшли чотири надмалі апарати.
* * *
Вміст вуглекислого газу в атмосфері: Китай отримав перші дані зі свого супутника
Китайські вчені вперше одержали дані про глобальні вуглецеві потоки з використанням даних спостереження, отриманих китайським супутником TanSat, який здійснює моніторинг рівня вуглекислого газу в атмосфері.
Таким чином, Китай тепер має можливість проводити кількісний просторовий аналіз вуглецевого бюджету планети.
* * *
Китай запустив на орбіту групу супутників
Уранці в четвер, 19 серпня, Китай успішно вивів на орбіту супутникову групу "Тяньхуей II-02".
Супутники були запущені о 6:32 за пекінським часом (1:32 за Києвом) за допомогою ракети-носія "Чанчжен-4Б". Запуск був проведений з космодрому Тайюань (провінція Шаньсі, Північний Китай).
* * *
Компанія українця Firefly Aerospace успішно протестувала ракету-носій перед запуском
Космічна компанія Firefly Aerospace, що належить українському бізнесмену Максиму Полякову, успішно провела випробування ракети-носія Alpha перед запуском.
Зазначається, що наразі команда обробляє отримані дані і готується до першого пуску ракети, попередньо запланованого на 2 вересня зі стартового майданчика SLC-2W на Базі Космічних військ у Ванденберге, що у США.
* * *
ІТ і гаджети
Facebook запроваджує наскрізне шифрування для дзвінків через Messenger
Корпорація Facebook розгорнула наскрізне шифрування для голосових і відеодзвінків у Messenger, таким чином підвищивши конфіденційність розмов.
В сервісах WhatsApp і Messenger Facebook наразі вже є наскрізне шифрування особистих текстових повідомлень, що відправляються користувачами. Тепер шифрування буде застосовуватися до всіх видів комунікації на платформі.
* * *
Twitter знову змінить дизайн
Соцмережа Twitter знову змінить дизайн своїх мікроблогів після скарг користувачів на нещодавнє оновлення.
Новий шрифт був випущений тиждень тому, щоб покращити зовнішній вигляд Twitter та позбутися зайвого «візуального безладу».
* * *
COVID-сертифікати у «Дії»: користувачам відкрили бета-тестування на Android
Міністерство цифрової трансформації України запустило бета-тестування COVID-сертифікатів у застосунку «Дія» для смартфонів, які працюють на Android.
Зазначається, що через посилення вимог до COVID-сертифікатів від компанії Google застосунку «Дія» довелося проходити додаткові перевірки. Лише зараз компанія схвалила нову версію застосунку з COVID-сертифікатами.
* * *
Google представив бюджетний Pixel з 5G
Американська компанія Google представила новий бюджетний смартфон Pixel 5a.
Зазначається, що новий смартфон у порівнянні з попередньою моделлю Pixel 4a 5G має більший екран і батарею, є водотривким.
* * *
«Таймер» для видалення повідомлень: WhatsApp розробляє нову функцію
Месенджер WhatsApp працює над розробкою нової функції, яка видалятиме повідомлення користувачів через 90 днів після їхньої появи.
Відтак у користувачів буде вибір між «ніколи не видаляти» повідомлення, видаляти через «24 години», «7 днів» або «90 днів».
* * *
Хакери атакували японську криптобіржу й викрали понад $90 мільйонів
Невідомі хакери здійснили кібератаку на японську криптобіржу Liquid й викрали криптовалюти на суму понад 94 мільйони доларів США.
У Liquid заявили, що хакери переказали викрадені гроші на чотири різні гаманці.
* * *
LG здійснила успішну передачу даних у 6G
Південнокорейська компанія LG Electronics Inc. повідомила про успішну передачу даних у мережі 6G на відстані у 100 метрів з використанням терагерцового частотного діапазону.
Сам тест передачі даних проводився на вулиці у Берліні у співпраці з фахівцями товариства Фраунгофера.
* * *
Роботи і штучний інтелект
У NASA визначили, чому марсохід провалив збір ґрунту на Червоній планеті
За словами вчених NASA матеріал, який взяв на пробу марсохід Perseverance тиждень тому, був недостатньо щільним для утворення керна.
Минулого тижня марсохід уперше просвердлив у поверхні Червоної планети невеликий отвір розміром із палець. Але трубка для забору зразків виявилася порожньою.
* * *
Гелікоптер Ingenuity відправили у розвідку Південного Сейта на Марсі
Мінігелікоптер Ingenuity під час 12-го польоту на Марсі у межах дослідницької місії Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (NASA) зробив чорно-білу світлину планети.
A dozen for the books!🚁The #MarsHelicopter’s latest flight took us to the geological wonder that is the “South Séítah” region. It climbed 32.8 ft (10 m) for a total of 169 seconds and flew ~1,476 ft (~450 m) roundtrip to scout the area for @NASAPersevere. https://t.co/cM9xzI8rza pic.twitter.com/SDRVMpOPoo
— NASA JPL (@NASAJPL) August 17, 2021
Зазначається, що летючий апарат під час свого вже 12-го польоту піднявся на висоту 10 метрів упродовж 169 секунд.
* * *
У Штатах розробили робота на гусеницях для роботи в складних умовах
Компанія HEBI Robotics з американського Пітсбурга розробила робота Tready, який пересувається на гусеницях і може працювати у складних умовах.
* * *
Китайський марсохід провів на Червоній планеті три місяці
У Китайському національному космічному управлінні повідомили, що марсохід "Чжужун" успішно завершив виконання поставлених перед ним завдань.
Станом на 15 серпня 2021 року "Чжужун" провів на поверхні Марса 90 марсіанських діб, рівних 92 діб на Землі і виконав поставлені завдання.
* * *
Boston Dynamics показав акробатичні трюки роботів
Компанія Boston Dynamics, власником якої є Hyundai, показала як її два роботи моделі «Atlas» роблять різні гімнастичні трюки.
На відео, зокрема видно, як два роботи бігають, стрибають, проходять по балці та навіть роблять сальто назад.
* * *
Понад 125 тисяч світлин: марсохід NASA уже пів року досліджує Червону планету
Марсохід Perseverance Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (NASA) провів на Червоній планеті вже шість місяців.
There’s no better landscape photographer than a Mars Rover. So here's a fun little thought experiment: What if @NASAPersevere used Google Photos to keep track of all 125,000+ pics it’s taken on Mars in the last six months? https://t.co/cF4YcCuBaj pic.twitter.com/OXMYLIKaxP
— Google (@Google) August 18, 2021
«Perseverance від NASA провів шість місяців на Марсі», - заявили у відомстві.
* * *
Tesla розробляє роботів-гуманоїдів для «небезпечних і нудних» завдань
Гендиректор компанії Tesla Ілон Маск поінформував, що компанія працює над розробкою роботів-гуманоїдів.
Фото: theverge.com
Перший прототип має з’явитися вже наступного року.
* * *
Наука
У Сибіру знайшли добре збережене тіло печерного левеняти віком 28 тисяч років
Міжнародна група науковців стверджує, що знайшла в Сибіру під шаром постійної мерзлоти вкрай добре збережене тіло дитинчати самки печерного лева — настільки добре, що навіть її внутрішні органи лишилися неушкоджені.
Спарту — так назвали дитинча — знайшли у 2018 році в Якутії. Цей регіон входить до поясу вічної мерзлоти, завдяки чому під земною корою рештки живих істот можуть зберігатися тисячі років майже без змін. Вік левеняти, за оцінками, становить близько 28 тисяч років.
* * *
Учені встановили новий «рекорд» числа Пі за допомогою суперкомп’ютера
Вчені з Університету прикладних наук Граубюнден (Швейцарія) заявили про встановлення нового рекорду щодо обчислення числа Пі.
За словами дослідників, для розрахунку числа Пі у 62,8 трильйона знаків після коми їм знадобилося 108 днів і 9 годин, при цьому використовуючи суперкомп’ютер.
* * *
Автомобілі
Lamborghini представила футуристичний суперкар
Італійська компанія Lamborghini представила лімітовану версію футуристичного суперкара Countach LPI 800-4.
Суперкар Lamborghini / Фото: motortrend.comЗазначається, що ця модель віддає данину повазі технологій і дизайну культового Countach 1974-1978 років, але при цьому обладнана відповідно до останніх вимог 21-го століття.
* * *
У США почали офіційне розслідування через автопілот Tesla
Національна адміністрація безпеки дорожнього руху США (NHTSA) розпочала офіційне розслідування щодо системи автопілотам компанії Tesla Ілона Маска.
В американському відомстві заявили, що пішли на такий крок після 11 аварій із 2018 року, в яких в автомобілів Tesla був включений автопілот або режим Traffic Aware Cruise Control, що адаптує швидкість електрокара до швидкості інших учасників руху.
* * *
Nissan представив спорткар з двигуном у 400 кінських сил
Японська компанія Nissan представила новий автомобіль 2023 Nissan Z.
Фото: John Roe/Car and driver
Усередині спорткара встановлений 3-літровий подвійний турбодвигун V6 із потужністю в 400 кінських сил та крутним моментом у 350 Нм.
* * *
Toyota скоротить виробництво автомобілів через дефіцит чипів - ЗМІ
Японський автовиробник Toyota Motor у вересні зменшить виробництво автомобілів на 40% через нестачу чипів.
Як зазначається, автовиробник мав намір за у вересні випусти близько 900 тис. автомобілів, але ця кількість була скорочена приблизно до 500 тис. одиниць, оскільки глобальна криза чипів впливає на ланцюжки поставок.
Ще більше цікавих новин шукайте на сайті Укрінформу.